Szanowni Państwo,

Z wielką przyjemnością zapraszam do udziału w VII Klinicznym Forum Ekspertów, które odbędzie się w dniach 29 września – 1 października 2022 r. w Hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie.

Kolejna edycja Forum to kontynuacja inicjatywy edukacyjnej Polskiego Towarzystwo Alergologicznego kierowanej do wszystkich lekarzy zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o najlepszych metodach diagnostyki i terapii chorób alergicznych oraz układu oddechowego. Nasze spotkanie organizujemy pod prowokacyjnym hasłem Alergia, Astma, POChP – choroby narodowe. Czas działać!

Jak bardzo to hasło jest aktualne wskazują liczby: w ciągu stu lat liczba osób cierpiących z powodu chorób alergicznych wzrosła z 1% do 40% populacji. Jeden na 250 wszystkich zgonów na świecie jest tragicznym następstwem astmy. W Polsce szacujemy liczbę osób z POChP od 10% do nawet 26% osób po 40 roku życia. Są to ogromne liczby, za którymi kryje się często dramat walki naszych pacjentów o każdy dzień bez bólu czy też bez paraliżujących duszności. Dodatkowo zasmuca fakt, że ta rzesza chorych nie jest objęta żadnym narodowym programem leczenia. Skierowanie uwagi na COVID-19 może powodować zaniedbanie diagnostyki i terapii innych schorzeń, które bez wątpienia uderzą w nasze zdrowie i cały system w najbliższym czasie. Najnowsze badania opublikowane w Nature pokazują, że po przechorowaniu COVID w ciągu kolejnych 6 miesięcy ryzyko zgonu rośnie aż o 60% i znowu główną ich przyczyną są choroby układu oddechowego. Stąd też hasło naszego spotkania – by nie zwlekać, lecz działać na rzecz wczesnej diagnostyki, leczenia i holistycznego podejścia do postępowania u chorych cierpiących na choroby alergiczne, astmę i POChP, szczególnie w czasie pandemii COVID.

Do udziału w Forum zapraszamy wszystkich, którzy na co dzień stykają się z chorobami układu oddechowego i chcą poszerzyć swoją wiedzę o najświeższe informacje na temat diagnostyki i terapii tych schorzeń – lekarzy, pielęgniarki alergologiczne, specjalistów zdrowia publicznego czy studentów. Jak w każdej inicjatywie edukacyjnej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego gwarantujemy wysoki poziom naukowy, doskonałą atmosferę oraz możliwość dyskusji z największymi autorytetami alergologii i pulmonologii.

Program spotkania będzie obejmował to czym żyje współczesna medycyna – nie tylko pandemię COVID-19, ale także diagnostykę i terapię astmy czy alergicznych chorób układu oddechowego oraz analizę tego co system, ale i każdy z nas może zrobić by zgodnie z hasłem Forum powstrzymać epidemię chorób narodowych. Niech nasze Forum będzie podczas tych trzech dni platformą dyskusji, której echa trafią skutecznie do naszych miejsc pracy i decydentów mających wpływ na system zdrowia w Polsce. Chcemy Państwu szczegółowo przedstawić nową inicjatywę PTA, która jest rozwinięciem programu POLASTMA, Koalicję na rzecz Leczenia Astmy do której udało nam się zmobilizować organizacje pacjentów, Ministerstwo Zdrowia, NFZ, Uczelnię Łazarskiego oraz licznych Partnerów wytwarzających leki leczące alergię, astmę i POChP.

Poprzednia edycja Forum odbywała się w trybie on-line – dziś zapraszam Państwa na spotkanie stacjonarne odbywające się w formule, za którą wszyscy się stęskniliśmy.

Do zobaczenia w Warszawie na VII Klinicznym Forum Ekspertów!

Prof. zw. dr hab. n. med. Piotr Kuna
Kierownik Naukowy
VII Klinicznego Forum Ekspertów
Polskiego Towarzystwa Alergologicznego